„PIÓRO REYMONTA”.

Reymont
W IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim o „Pióro Reymonta” organizowanym w Kobielach Wielkich wzięły udział osoby z różnych stron Polski. Wśród laureatów znalazła się jedna radomszczanka.
Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas Święta Rolniczego Trudu w niedzielę 6 września 2009r. w zabytkowym parku za Urzędem Gminy w Kobielach Wielkich.

Święto Plonów

Wyniki 2009

Nagrodę główną i „Pióro Reymonta” zdobył – Janusz Koryl z Rzeszowa za pracę pt. „Wesele Łazarza”, opisującą niezwykłe perypetie życiowe pewnego staruszka, któremu zachciało się żenić. Było w tej noweli wiele humoru, ciekawych pomysłów i sporo smutku na koniec.

Janusz Koryl

Janusz Koryl

Pierwsze miejsce jury przyznało Robertowi Miniakowi z Łodzi za pracę pt. „Szosa”. To opowieść napisana żywą gwarą, przedstawiająca historię Zygi przywiązanego do swojej wsi, jej mieszkańców, tradycji i środowiska naturalnego. W imię tych wartości gotów był łamać prawo, ale za to budził szacunek wśród swoich i poszliby za nim w ogień.
Drugie miejsce zajął Czesław Markiewicz z Zielonej Góry za pracę pt. „Bębny Pana Boga”. Opisuje losy pewnego chłopa, który ma szaloną pasję – uwielbia grać na bębnach. Oczywiście niewiele na tym zarabia, dużo pije, zaniedbuje rodzinę. Za to dotyka go zemsta umęczonej żony, która zabija w nim całą radość życia. To historia pokazująca jak trudno jest żyć artyście i z artystą.
Trzeciej nagrody komisja nie przyznała, a wyróżnienia otrzymały dwie osoby: Urszula Kopeć – Zaborniak z Kowalówki w woj. Podkarpackim za pracę pt. „Odejść zostawiając bogunki” i Elżbieta Stępień z Radomska za pracę pt. „Miejsce na ziemi”.

Laureaci

Od lewej: Janusz Koryl, Robert Miniak, Czesław Markiewicz, Elżbieta Stępień

Prace, których wpłynęło na konkurs 20, oceniali: Krzysztof Zygma (dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku), Aneta Niedźwiecka (rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego, polonistka) i Ewa Bartoń (nauczycielka języka polskiego). Organizatorami konkursu byli: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna w Kobielach Wielkich przy wsparciu wójta i Rady Gminy oraz sponsorów. Głównym celem konkursu było popularyzowanie i kultywowanie obrzędów i tradycji kultury ludowej wsi polskiej - tak pięknie opisywanych przez Reymonta – również w odniesieniu do obecnych przemian.

Garść wspomnień

Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Pióro Reymonta” przyniósł w swym dorobku kilkadziesiąt bardzo ciekawych prac będących przykładem przywiązania do stron rodzinnych, własnej tradycji i kultury, mieniących się różnymi odcieniami uczuć i emocji oraz bogactwem wyrazu ekspresji literackiej. Nagrodzone prace zasługują na opublikowanie z uwagi na kulturę literacką oraz wrażliwość i inwencję twórczą autorów. W ubiegłych latach zostały wydane w formie książkowej, tym razem też tak będzie.
WŁADYSŁAW STANISŁAW REYMONT (1867–1925) w swoim życiu poza pisaniem próbował różnych zawodów, a jego twórczość to swoiste studium środowisk, w których przebywał, przesiąknięte żywiołowym realizmem oraz nastrojowością i symboliką. Był Laureatem Literackiej Nagrody Nobla, wielkim piewcą wsi polskiej. Autor „Chłopów”, „Komediantki”, „Ziemi obiecanej” oraz wielu innych powieści i nowel urodził się w Kobielach Wielkich. Stąd Reymonta są korzenie.

tekst A.N.
foto Czesław Polcyn

Zobacz więcej o laureatach Janusz Koryl, Robert Miniak

Powrót – BackCopyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski   wszelkie prawa zastrzeżone.