Promocja książki Tomasza Andrzeja Nowaka „Chełmo” odbyła się 22 września 2005 r, w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku. Książka opisuję historię Chełma do 1945 roku. Podczas spotkania autor opowiedział o książce, o tym jak powstawała. Nie zabrakło także, ciekawie opowiedzianych, typowych chełmskich legend. Kontakt z Autorem: tel. kom. +48 609 57 93 74 E-mail: kraszew66@wp.pl Strona WWW Autora Redakcja |
![]() ![]() Skany okładki wykonano za zgodą autora |
Zarys dziejów Chełma |
Ziemia Radomszczańska wbrew temu co sadzą niektórzy, bogata jest w ciekawe miejsca, które mogą być jej atutami turystycznymi. Jednym z takich miejsc jest rezerwat na Chełmskiej Górze i pobliskie Chełmo. Miejsce to doczekało się porządnie napisanej monografii, dzięki której możemy poznać bliżej ciekawą historię tego miejsca.
|
![]() Dyrektor Muzeum w Radomsku i Autor w czasie promocji |
Książka to ponad 300 stron historii. Ciężko czasami uwierzyć, że tak mała miejscowość ma taką bogatą historię i miała takie znaczenie w historii Polski. Opisywana książka prezentuje szlacheckie rody dziedziców Chełma – Zadorów, Leżeńskich, Brzeskich, Męcińskich, Skórzewskich, Wielowieyskich. Szczegółowo opisany jest kościół, dwór i panujące ówcześnie pańszczyźniane stosunki. Sporo miejsca poświęcono założonej w 1924 r. przez księdza Leona Zarembę Straży Ogniowej czy o miejscowym szkolnictwie. Dzięki książce poznamy także miejscowe obyczaje ludowe. Historię Chełma zamyka okres okupacji i moment wyzwolenia przez Armię Radziecką. Ważnym elementem książki jest rozdział poświęcony górze Chełmo, szczególnie uwagę przyciągają legendy nt. tego tajemniczego miejsca. Dwie legendy można było usłyszeć w czwartek, podczas promocji książki, w Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku.
|
![]() Autor Tomasz Andrzej Nowak ciekawie i barwnie opowiada o powstaniu książki |
Autor monografii, Tomasz Andrzej Nowak, w barwny sposób przedstawił pokrótce losy Chełma. Podziękował wszystkim sponsorom, i tym którzy merytorycznie pomogli przy powstaniu książki – m.in. senatorowi Wielowieyskiemu, potomkowi ostatnich dziedziców Chełma. Wydanie książki w dużej mierze wsparł Urząd Gminy w Masłowicach, posłowie Zbigniew Andrzej Musiał i Roman Jagieliński. Znaczny wkład mają też właściciele drukarni Bracia Kamińscy /Drukarnia Braci Kamińskich w Radomsku/, gdzie powstało to wspaniałe dzieło.
|
![]() Od lewej, Roman Jagieliński, Janusz Kamiński, Krzysztof Zygma |
Książka będzie teraz cały czas dostępna do nabycia w Muzeum. Kosztuje 25 zł, ale warto wydać na nią tą kwotę. Zapytaliśmy autora, co skłoniło go do napisania książki: „To zainteresowanie regionalizmem, nie bez znaczenia był fakt, że tam przez pierwsze kilka lat życia mieszkałem. Jest to jedna z ciekawszych wsi w okolicy, o jednej z najstarszych metryk. Chciałbym się zając kiedyś naukowo zagadnieniem mikrohistorii, ta książka jest jakby eksperymentem jak się takie prace pisze. Zachęcił mnie też mój promotor pracy magisterskiej prof. Andrzej J. Zakrzewski. A przede wszystkim chciałem też poznać swoje korzenie i zobaczyć jak wyglądało życie codzienne dawniej”.
|
![]() Autor dedykuje egzemplarze swojego dzieła |
Prawdopodobnie książka będzie promowana w okolicznych szkołach: „Ja sam nie będę o to zabiegał, ale jeśli pojawią się jakieś propozycje to nie wykluczone że tak. Na razie otrzymałem zaproszenie do biblioteki w Strzelcach Małych ale szczegóły jeszcze nie są ustalone. Chciałbym aby to spotkanie było otwarte dla wszystkich, nie tylko dla uczniów tamtejszej szkoły” – mówi autor. My również zapraszamy na spotkania autorskie oraz do nabycia do swoich biblioteczek tej cennej pozycji.
|
Tomasz M.Kolmasiak |
![]() Tomasz M.Kolmasiak w rozmowie z Naczelnym SERWISU |
Copyright © 2000 Zdzisław Wiśniewski Wszelkie prawa zastrzeżone. |